Bilim haberi internetten okunur !

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, okurların bilim haberlerini takip ettiği mecralar arasında internet ikinci sırada. Okurlar, bilim haberleri için interneti ana mecra olarak görüyor.

NEW YORK – İnternet gözlem kuruluşu The Pew Internet and American Life Project tarafından yapılan bir araştırma, internetin bilim haberleri için de saygınlığını artırdığını gösteriyor. ABD’li bilim meraklısı okurların yüzde 20’si özellikle interneti tercih ediyor. Televizyon yüzde 41 ile birinci sırada yer alırken, gazete ve dergiler yüzde 14 ile 3, radyo yüzde 4 ile dördüncü sırada. Araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer bulgu da, okurların bilim haberlerinde her internet sitesine inanmadığı, en saygın ve bilimsel referans gösteren mecraları seçtiği.

 

–>

Pew araştırması, internetin bir medya mecrası olarak konumlanmasının kullanıcıların internet erişim hızına bağlı olduğunu gösteriyor. Evinde hızlı erişim imkanı olanlar arasında, interneti ana haber kaynağı yapanları oranı ortalamanın üzerinde, yüzde 34
olarak gerçekleşti.

İNTERNET BİLİM İÇİN ANA KAYNAK OLMA YOLUNDA
Pew araştırmasının -en azından- ABD için en önemli bulgusu ise, bilim meraklılarının interneti, klasik anlamda günlük haber yerine bilim haberleri için ana mecra varsayması. Bunun bir nedeni, internetin daha çok bilim haberine ve daha kapsamlı olarak yer verebilmesi. Örneğin, internet politika ve ekonomi haberlerinde gazete, televizyon, radyo ve dergi gibi geleneksel mecraların gerisinde, ancak bilim haberlerinde tercih anlamında daha üst sıralarda.

REFERANS VERMEK ÖNEMLİ
İnternette bilim haberlerini okuyanların yüzde 80’i, bilimsel referansın öneminin farkında, bu kişiler söz konusu nedenle başka mecralara, yazılı basın veya habere konu olan araştırmanın yayımlandığı orijinal kaynağa bakıyor. Katılımcıların yüzde 13’ü internete tek başına güvendiğini belirtirken, internetin en önemli avantajı rahatlığı ve hızlılığı olarak gösterildi.

Pew araştırmasını yürüten John Horrigan, internetin bilim haberleri açısından zengin bir mecra olduğuna vurgu yaparak; “Aslına bakarsanız, internet 1990’ların başında bilim insanlarının birbirlerine haberleşme alanıydı, dolayısıyla bilim haberleri için tercih edilmesi hoş bir rastlantı” diye konuştu.

Kaynak: ntvmsnbc

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: